24.01.2017 14:02 | Minulý týden jsme Vám poradili s výběrem matrace, nyní se podíváme na to, jak o ni správně pečovat.
Během spánku je Vaše matrace nerovnoměrně zatěžována, proto na některých místech bývá deformovanější než na jiných. Vaši matraci poškozuje i pocení, které podporuje tvorbu roztočů a plísní. Proto byste měli matraci pravidelně otáčet. Frekvenci otáčení určuje především Vaše hmotnost, klima i četnost používání. Obecně platí, že čím větší hmotnost, tím častěji byste měli matraci otáčet.
Kromě zatížení jsou matrace vystaveny i znečištění prachem a šupinkami kůže, což dává podnět k množení roztočů. Míru znečištění můžete snížit matracovými chrániči, které zabrání průniku drobných částeček prachu a kůže do matrace. Tento ochranný potah můžete poté snadno sejmout a vyprat alespoň na 50°C. Nezapomínejte však ani na pravidelné luxování matrace.
Je velmi důležité dbát na pravidelné větrání ložnice i matrace. Kvalitní matrace doporučujeme provětrat jednou za rok, při nadměrném pocení jednou za čtvrtletí. Stačí ji ráno umístit např. na balkon a nechat ji tam do večera. Zároveň nezastýlejte peřiny hned po probuzení a raději je nechte ležet ještě chvíli stranou. Matrace tak bude moci volně proschnout.
I výběr správného roštu může napomoci k delší životnosti matrace. Vyberte si ten, který disponuje větším počtem lamel, které jsou od sebe vzdálené zhruba 5 cm od sebe. Pokud si zvolíte plný rošt, nejen, že nepruží, ale zároveň znemožníte i odvětrání odspodu.
Jak už jistě víte, postel není žádné hřiště, proto zamezte jakémukoliv skákání po posteli. Takové počínání může poničit konstrukci postele, polámat lamely a poškodit i matraci. Mimo jiné nedoporučujeme na matraci pokládat těžké předměty, které ji zatíží v jednom bodě.
18.09.2024
DIY podzimní dýně z mušelínové látky
15.04.2024
Oboustranné povlečení s modrými TULIPÁNY a proužky