19.06.2014 10:42 | Chcete vyprat nové povlečení s tím, aby zůstaly zachovány původní vlastnosti? Zde je pár rad a tipů.
Koupili jste si dražší a kvalitnější ložní prádlo, které chcete vyprat, ale bojíte se, abyste ho hned po prvním praní nemuseli využívat jen na chalupě, nebo ho dokonce vyhodit? Máte své oblíbené povlečení, které častým praním ztrácí barvu, tvar a na látce se vytvářejí nevzhledné žmolky? Možná je to tím, že ho špatně perete. Zde najdete pár rad a tipů, jak vyprat povlečení a přitom zachovat jeho původní vlastnosti beze změny.
Povlečení je třeba vyprat po zakoupení před prvním použitím, abyste se vyhnuli nepříjemným vyrážkám nebo alergickým reakcím. Prvním praním také docílíte zjemnění materiálu a příjemné vůně. Intenzita následného praní záleží samozřejmě na znečištění ložního prádla, ale z hygienických důvodů se doporučuje měnit povlečení jednou za měsíc.
Před vložením prádla do pračky bude nejlepší, když jej roztřídíte podle barev. Díky třídění zůstane bílé prádlo i nadále zářivě bílé nikoli zašedlé a barevné či černé a nebude ztrácet na sytosti barev. Pozor si také dejte na složení látky. Řiďte se podle štítků od výrobce, kde by měly být uvedeny všechny potřebné údaje k údržbě.
Ložní prádlo z bavlny Vás příjemně překvapí svou hebkostí a hřejivostí materiálu. Bavlněné povlečení můžete prát při vyšších teplotách, ale bohatě bude stačit bavlnu prát při 60°C, kdy jsou spolehlivě zničeni všichni roztoči.
Díky následnému žehlení dochází k zesílení hygienických vlastností. Přesto zůstává materiál velmi jemný a prodyšný.
Velmi oblíbeným materiálem použitým při výrobě povlečení je krep, které se nemusí žehlit a díky tomu je jeho údržba velmi jednoduchá.
Krepové povlečení je vyrobeno z upravené bavlny, která se doporučuje prát při nižších teplotách (40-60°C) a s dostatkem místa v pračce, aby se nepotrhalo. Ze stejného důvodu ho pak také odstřeďujte při malých otáčkách.
Pokud ale investujete do kvalitního povlečení, nemusíte se poškození obávat. Když dodržíte zásady správného praní, odměnou Vám bude povlečení s dlouhou životností, které si udrží znaky své kvality - dobrou savost a hebkost na dotek.
Saténové povlečení se vyznačuje vysokým leskem a hebkostí. Klouzavý polyesterový materiál Vás v létě příjemně ochladí. Zimomřivým lidem nejspíše nebude vyhovovat, protože v zimě spíše studí. Ložní saténové prádlo prádlo z polyesteru perte při nižších teplotách kolem 40°C.
Satén se nedoporučuje se sušit v sušičce, protože materiál je náchylný k poškození. Povlečení není nutné žehlit.
Oproti saténovému povlečení z polyesteru vás bavlněné saténové povlečení zahřeje také během chladných zimních měsíců. Můžete ho prát na vyšší teploty kolem 50 - 60°C.
Ložní prádlo z bavlněného saténu je nemačkavé, tudíž se obejdete bez žehličky.
Povlečení z mikrovlákna je vyrobeno z umělých vláken (100% polyester) a díky tomu, se jeho použití doporučuje především pro alergiky. Oceníte u něj jeho snadnou údržbu. Ložní prádlo z mikrovlákna můžete prát až na 60°C, rychle schne a nemusíte ho žehlit.
Mikrovlákno si dlouhodobě udržuje svou pevnost, prodyšnost, savost a odolnost proti žmolkování.
Mikroflanel je hřejivý materiál, který je velmi příjemný na dotek. Povlečení z mikroflanelu perte naruby na 40°C. Rychle schne a není ho třeba žehlit.
Při častém praní se nemusíte bát, že by mikrfolanelové povlečení pouštělo vlákna nebo se na něm tovřili žmolky. Stejně tak povlečení neztrácí barvu a ani tvar.
Ložní prádlo z mikroflanelu je vhodné pro alergiky.
Froté prostěradla se nejlépe vyperou při teplotě 40 - 60°C. Z hygienických důvodů je ovšem lepší nastavit teplotu vyšší.
Froté prostěradlo lze sušit v sušičce maximálně však na 70°C. Nemusí se žehlit.
Velkou výhodou je vysoká savost, prodyšnost a pružnost.
Mezi oblíbené materiály prostěradel patří Jersey, protože je velmi jemný a lze ho napnout. Samotné praní Jersey materiálu se odvíjí od množství příměsí v látce. Na štítku výrobce byste měli najít doporučenou teplotu pro praní Jersey prostěradla. Teploty se pohybují od 40°C do 60°C.
Sušení v sušičce se doporučuje na střední stupeň.
Váháte nad tím, kterou variantu zvolit? Lepší účinnost především při odstraňování skvrn mají sypké prací prášky. Gely se zase snadněji rozpouštějí ve vodě, což ocení především ti, kdo žijí v oblasti s tvrdou vodou. Ať už použijete jakoukoli variantu, nezapomínejte rozlišit prášek vhodný na praní bílého, barevného a černého prádla, aby vaše barvy zůstaly co nejdéle stejné.
Do pračky také přidejte aviváž, která ložní prádlo příjemně změkčí a zároveň provoní.
Při praní ložního prádla dávejte pozor na odepínací knoflíky, které by mohly poškodit Vaši pračku. Povlečení se zipovým uzávěrem zapínejte, aby se zip nezanášel a neničil se. Jakémukoli materiálu prospěje praní z rubové strany povlečení.
Řešíte jak vyprat černobílé, bílo červené nebo jiné kontrastní povlečení, aby se Vám bílá barva nezaprala? Poprvé perte raději na 30 °C a případné skvrny předeperte v ruce. Pokud se barva nevymývá, zkuste přejít na 40 °C.
Pro jistotu použijte prací prostředky, které zabraňují přenosu barev. V drogeriích seženete také speciální utěrky zachycující barvy. Ty přímo v pračce absorbují a fixují vypíranou barvu.
18.09.2024
DIY podzimní dýně z mušelínové látky
15.04.2024
Oboustranné povlečení s modrými TULIPÁNY a proužky