30.03.2016 09:41 | Chystáte se ke koupi nové peřiny do ložnice a v nabídce na trhu se ztrácíte? Pak je tento článek přesně pro vás. Můžete si přečíst o několika druzích dek a peřin, o jejich výhodách a nevýhodách a také o nějakých praktických tipech, které jsou již za léta používání dek a peřin ověřené.
První věcí, kterou si musíte ujasnit ještě před tím, než vyrazíte na nákupy do obchodních domů, je to, zda chcete zůstat u klasické péřové deky (neboli peřiny), nebo zda zvolíte jeden z moderních umělých materiálů. Důležité je si zjistit, zda nejste na něco alergičtí (popřípadě ostatní členové domácnosti v případě, že nežijete sami). Pokud zjistíte nebo víte, že jste alergičtí například na peří, je to pro vás při výběru péřové deky konečná a vy si musíte vybrat z jednoho z umělých materiálů, protože spánek pod péřovou dekou by vám nemusel dělat úplně dobře. Péřové deky se od těch umělých liší i cenou. Zatím co ty nejlevnější umělé kousky pořídíte už od několika stokorun, za pravou a poctivou péřovou deku zaplatíte klidně i několik tisícikorun.
Velmi důležitý je i rozměr samotné přikrývky. Standardní rozměr v Česku je 200x140 centimetrů s tím, že ale nemusí stačit každému. V takovém případě si můžete koupit buď deku prodlouženou (ta se hodí hlavně v případě, kdy se vaše tělesná výška přibližuje právě oněm dvěma metrům a v noci se vám tak může stát, že by vám mohly zpoza peřiny koukat nohy a vy byste nastydli), nebo naopak deku, která je širší než oněch 140 centimetrů a mohou se pod ní vyspat klidně i dva lidé. Takovéto dece se pak říká francouzská deka. Počítejte ovšem s tím, že pokud se ve finále rozhodnete pro nestandardní rozměr peřiny, budete si v tomto rozměru muset kupovat i povlečení. A právě zde můžete narazit, protože ne všechny obchody mohou toto povlečení nabízet.
Pokud jde o polštáře, zde je situace obdobná. Za standardní velikost v Česku považujeme rozměr 90x70 centimetrů, nicméně můžete narazit i na polštáře větší (zpravidla o rozměru metr na metr), nebo naopak menší (kolem 50 centimetrů z každé strany). Zde hodně záleží na vašich preferencích, někdo se lépe vyspí na menším polštáři, někdo zase na větším. Nejlepší bude, když si všechny varianty vyzkoušíte na vlastní kůži a na základě toho se rozhodnete. S povlečení na polštář nicméně není takový problém jako u peřin, protože větší polštář se do menšího povlečení za jistých okolností vejde.
Ale zpět k výběru materiálu. Pokud při nákupu nechcete šetřit a chcete, aby vám peřiny vydržely léta, určitě nekoukejte po umělých materiálech a rovnou zvolte klasické peří. Cena takové přikrývky pak začíná na zhruba dvou tisících Kč s tím, že v závislosti na typu peří se může vyšplhat ještě mnohem výše. Hlavní výhodou peří jsou jeho výborné izolační vlastnosti, které se hodí jak v zimě, tak i v létě. Kvalitní péřová přikrývka vás totiž v kombinaci s vhodně zvoleným povlečením v zimě zahřeje a v létě zase příjemně ochladí. Peří má také jedinečnou schopnost pohlcovat a odvádět vlhkost (koneckonců kachny a husy jsou vodní ptáci), kterou u umělých vláken nenajdete. Určitě se také nebojte pravé péřové deky prát. Jen je třeba mít dostatečně velkou pračku na to, aby se do ní peřina vešla a v ideálním případě i sušičku, protože peří by mělo dostatečně proschnout.
Pokud do přikrývky nechcete tolik investovat, nabízí se pořízení deky z umělých vláken. Mnozí tvrdí, že tyto přikrývky jsou mnohem jednodušší na údržbu. To ale nemusí být tak úplně pravda, hlavně u levnějších variant je vnitřek přikrývek tvořen polyesterovými kuličkami, které se k sobě mohou při nesprávné manipulaci (hlavně při praní) lepit. Taková přikrývka bude již navždy znehodnocená a s velkou pravděpodobností ji budete muset vyhodit. Dejte si tedy velký pozor na to, jak s umělou přikrývkou budete zacházet. Spoustu těchto umělých materiálů sice můžete bez problémů prát v běžné pračce, některé ovšem jen na 40 °C.
18.09.2024
DIY podzimní dýně z mušelínové látky
15.04.2024
Oboustranné povlečení s modrými TULIPÁNY a proužky